Rešerše časopisu Obec a finance 2/2008
- První rok změn
- V lednu 2007 získala vláda Mirka Topolánka důvěru a po roce své působnosti vydala Výroční zprávu o své činnosti. Článek je výtahem z některých pasáží zprávy a zaměřuje se především na problematiku financí a veřejné správy.
- Den malých obcí
- Již po dvacáté deváté se konaly Dny malých obcí, pracovní setkání starostů venkovských obcí s představiteli ústředních orgánů. Text je zprávou o průběhu této tradiční akce, na které byla mj. vyhlášena soutěž Vesnice roku 2008.
- Daňové příjmy
- Příjmy obcí z výnosů daní v roce 2007 zaznamenaly opět nárůst v řádu cca osmi procent. Po letech stagnace znovu daňové příjmy rostou a jejich rozdělení komentuje JUDr. Martin Netolický včetně řady podpůrných tabulek a grafů.
- Kompenzace daňových příjmů
- Po stabilizaci veřejných rozpočtů bude nutné v roce 2009 provést kompenzaci daňových příjmů obcím. Jde o částky, které by obce získaly, pokud by nedošlo k přijetí reformy veřejných financí. Redakční článek komentuje možné rozdělení kompenzací dle návrhu resortu financí.
- Zprávy Ministerstva financí
- Pravidelná rubrika Zprávy Ministerstva financí pro finanční orgány obcí a krajů přináší Zprávy č. 2/2008, které se zabývají vyúčtováním dotací, postavením kraje jako poskytovatele a zejména metodikou poskytování dotací ze státního rozpočtu v roce 2008.
- Místní poplatky
- Analýzu místních poplatků vybíraných obcemi přináší výtah ze studie zpracované společností GAREP v Jihomoravském kraji na základě zadání Ministerstva vnitra. Na problematiku se dívá z pohledu působnosti obce, z hlediska výběru i fiskální hodnoty a váhy jednotlivých poplatků.
- Mohou se obce spolehnout?
- Jestliže daně a poplatky tvoří více než polovinu příjmů obcí, pak jsou obecní rozpočty významně závislé na odhadech daňového inkasa. Nad problematikou se zamýšlí Ing. Jaroslava Kypetová a porovnává v časové řadě rozpočtované i skutečné částky.
- Porovnání krajů
- podle finančních schopností a kapitálových výdajů obcí provádí na základě databáze společnosti CCB Ing. Věra Kameníčková a Ondřej Pirohanič. Obce podle jednotlivých krajů jsou hodnoceny podle finančního ratingu, který charakterizuje jejich schopnost vypořádat své finanční závazky.
- Pochybení obcí
- Jednotlivé typy a případy pochybení obcí v oblasti jejich samostatné působnosti hodnotí v rozhovoru s redakcí Ing. Marie Kostruhová, ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra.
- Diskuze nad novelou
- Problematiku kontroverzního zákona o sociálních službách opakovaně komentuje Bc. Miloslav Macela, radní Pardubického kraje. Zejména se zabývá otázkami financování sociálních služeb z hlediska příjemců příspěvku a z pohledu dotačního řízení v krajích.
- Komunikace s veřejností
- Výzkumný projekt společnosti Westminster se zaměřil na hodnocení úrovně schopnosti úřadů komunikovat s veřejností. Redakční text uvádí některé výsledky průzkumu, nejlépe komunikující úřady i oceněné dílčí projekty komunikace.
- Centrum pro regionální rozvoj
- Představuje více než desítku úspěšně realizovaných projektů v rámci Společného regionálního operačního programu v regionu Střední Čechy. U každé realizace je uvedena charakteristika, obrázek i základní parametry financování.
- Zpravodaj Ministerstva zemědělství
- se zabývá pomocí obcím a venkovu, kterou popisuje ředitelka odboru Programu rozvoje venkova, Ing. Andrea Petrášková, dále je zde řada krátkých aktuálních informací z resortu a zejména podrobná charakteristika Informačního systému VODA České republiky.
- Pět let
- Obce s rozšířenou působností již fungují pět let. Je to období od zavedení druhé etapy reformy veřejné správy, která představovala zrušení okresních úřadů a převedení jejich působnosti na 205 obcí. K problematice se vyjadřují starostové některých z nich a hodnotí s odstupem dopady tohoto řešení.
- Veřejné zakázky
- Problematikou kvalifikace ve veřejných zakázkách se zabývá text Vladimíra Levandovkého a Kateřiny Koláčkové. Autoři hodnotí základní, profesní, ekonomické a finanční i technické kvalifikační předpoklady a nejčastější chyby zadavatelů a uchazečů.
- Odpovědi na dotazy
- řeší praktické problémy financování obcí, měst a krajů. Otázky jsou tentokrát zaměřeny mj. na fond odměn, jeho tvorbu a využívání. Odpovídáme také na otázky rozpočtových opatření, financování FKSP a prominutí pohledávky příspěvkové organizaci města.
- Černobílá novela
- Text článku Mgr. Jakuba Pobiše je věnován aktuálnímu vývoji legislativního procesu v souvislosti se zákonem o střetu zájmů. Článek zejména hodnotí, jak se navrhované změny dotknou představitelů obcí a měst.
- Financování veřejnoprávních projektů
- Přístup k financování veřejnoprávních projektů popisuje JUDr. Karel Zuska na příkladu revitalizace bývalého vojenského areálu v obci Velká Hleďsebe v Karlovarském kraji. Areál bude postupně přebudován v komplexní lokalitu sloužící bydlení, vzdělávání, sociálním a zdravotním službám včetně podnikatelského inkubátoru.
- Finanční podpora bydlení
- Pro léta 2008 a 2009 jsou připraveny některé nástroje podpory bydlení, jejichž rozbor z hlediska aktuálních možností přináší RNDr. Jiří Klíma. Vedle porovnání jednotlivých nástrojů a jejich současných možností uvádí i příklady praktického řešení v Táboře.
- Odměny členů zastupitelstva
- Členové všech typů zastupitelstev za výkon své veřejné funkce zpravidla pobírají měsíční odměny z rozpočtu samosprávy. Mgr. Jan Břeň popisuje odměňování uvolněných členů zastupitelstva ze všech aspektů problematiky (daně, pojistné atd.).
- Biomasa a její využití
- Možnosti využití biomasy, především z pohledu vytápění domů na venkově popisuje a rozebírá z hlediska ekonomiky i ekologie zástupce EC ČB (Energy Centre České Budějovice).
- Velká novela zákona o odpadech
- Mgr. Pavel Drahovzal přináší ve svém textu podrobnou analýzu velké novely zákona o odpadech. Zaobírá se problematikou třídění, otázkami skládkování i poplatků za ukládání. Uvádí se i návrh na energetické poplatky a rozebírá návrh na zvýšení místních poplatků za komunální odpad.
- Formy spolupráce obcí
- Fenomén spolupráce obcí je důležitým faktorem dalšího rozvoje a proto představitelé společnosti GAREP publikují přehled možných forem spolupráce rozdělených podle právních předpisů i konkrétních organizačních uskupení.
- Plná likvidace neplacení
- Zkušenosti ze Slovenska uvádějí řadu opatření samosprávných orgánů z oblasti sociální a ekonomické činnosti včetně jejich expertního hodnocení. Nejvýše bylo v posledním období hodnoceno zlikvidování neplacení nájemného v osadě Rómů pomocí institutu zvláštního příjemce.
- Veřejná správa online
- Samostatná příloha věnována informatice se zaměřuje především na zpravodajství z konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové, vyhodnocení soutěží, spolupráci Visegrádské čtyřky i Junior Internetu.